UTT - měření tlouštěk ultrazvukem

Při měření tlouštěk ultrazvukem je zjišťována minimální tloušťka materiálu v určeném bodě. Lze měřit tloušťku výrobků z různých materiálů včetně umělých hmot. V případě přístrojů vybavených pamětí lze provádět měření v předem definovaných sítích (rastrech) X, X-Y a X-Y-Z. Tyto sítě je možné vytvářet v potřebné velikosti a to až do zaplnění vnitřní paměti přístroje. V paměti přístoje lze uchovat řádově i tisíce bodů. V případě přehledných LCD displejů lze sledovat průběh echa a kontrolovat i optimalizovat nastavení. Uložené měřené body lze přenést do počítače a dále s nimi pracovat (vytvářet statistiky, grafy a mapy).

Používáme tloušťkoměry, které umožňují kromě bodového měření provádět kontinuální měření tlouštěk v liniích, tzv. měřené B-skenů. Zároveň v některých případech používáme pro měření vlastních manipulátorů-šplhačů, které umožňují provádět měření i v nepřístupných místech.

 

 Ukázka měření tlouštěk ultrazvukem  Přípravek na měření tlouštěk skladovacích tanků a jiných nádob metodou UT Záznam liniového měření tlouštěk typu B-scan
Měření tlouštěk ultrazvukem